Festival TEMPUS ART sa v Rožňave konal od štvrtka 16. septembra do soboty 18. septembra. Okres Rožňava bol v tom čase už podľa COVID automatu v červenej fáze. Organizátori museli meniť veci za pochodu. Medzi iným sa festival skrátil z pôvodných štyroch na tri dni.
„Festival sme začali organizovať niekoľko mesiacov dopredu, aj preto by ho bolo pre nás náročné zrušiť. Posledné týždne pred festivalom sme sa však museli prispôsobovať neustálym a nečakaným zmenám, vedieť predvídať a mysleli sme predovšetkým na bezpečnosť a zdravie organizátorov, účinkujúcich a hostí festivalu,“ hovorí Petra Nagyová, PR manažérka festivalu.
Veľký záujem
Organizátorov prekvapil záujem návštevníkov o festival. Do Rožňavy chceli pritiahnuť tie najlepšie súbory a inscenácie.
„Tešíme sa, že sme mohli mať na festivale Teatro Tatro s úspešnou inscenáciou Majster a Margaréta, za ktorou niektorí diváci neváhajú cestovať. Divadlu sa posledné týždne predstavenia rušili a v Rožňave ho odohrali zrejme v tejto sezóne poslednýkrát. Vypredaná bola aj inscenácia v podaní Divadla Astorka Korzo 90. Tento rok sme vsadili aj na východoslovenské divadlá, ktoré nesklamali. Napríklad inscenácia Dospelosť v podaní Prešovského národného divadla , v hlavnej úlohe s Lenkou Barilíkovou, je toho dôkazom,“ konkretizuje Nagyová.
Umenie v uliciach
Hoci predpovede počasia hlásili dážď, prekvapivo sa na vonkajšie show a performancie vždy vyčasilo. „Nesmierne nás potešil záujem ľudí o francúzske zoskupenie Cie Tac o Tac, ktorí v meste predstavili svoju akrobatickú show na skákajúcich chodúľoch. Poľské divadlo Teatr Akt bolo prekvapené takým veľkým publikom, ktoré malo počas svojej performancie Fantómovia v posledný večer festivalu,“ hovorí ďalej PR manažérka.
Divadlo Actores chce vyzdvihnúť aj silu rožňavskej komunity. Bez spolupráce s mestom, jednotlivými inštitúciami počnúc mestskou políciou, hasičmi, technickými službami a s podporou ďalších partnerov by nebolo možné uskutočniť takýto festival. Do organizácie sa zapojili aj školy, ktoré uvoľnili dobrovoľníkov, ale aj výtvarníci bez nároku na honorár. Aj to len potvrdzuje, ako ľudia v meste môžu spolupracovať a zapájať sa do aktivít na zlepšovanie kvality života v meste, ktoré sú prínosné pre všetkých. Či už išlo o klasické predstavenia v divadle alebo v uliciach Rožňavy, chceli sme, aby si divadlo užili všetci bez ohľadu na vek či spoločenské postavenie, pretože divadlo a kultúra patria všetkým, dodáva na záver Petra Nagyová.