NAJBLIŽŠIE HRÁME

viď program

Dĺžka

55 min.

Pre divákov

od 3 rokov

Video

Pozrieť ukážku

Tatiana Masníková
ĎUROŠÍK

Vydajte sa s nami na dobrodružnú cestu za zbojníckym osudom a vstúpte do sveta čarovných bytostí, statočných zbojníkov, dobrotivého ľudu, či skúpych zemepánov.

Príbeh sa odohráva počas Svätojánskej noci, keď na svet prichádza dlho očakávaný zbojník Ďurko. Očakávaný nielen celou dedinou, ktorú treba vyslobodiť spod vlády nenásytného zemepána, ale jeho narodenia sa nevie dočkať aj samotný zemepán. Dobrotivá striga Hedviga, sprevádzajúca Ďurka na cestách, odhalí silu prírody.

Svojím humorom vyčarí nejednému úsmev na perách, ale zároveň poukáže na dôležitosť spravodlivosti a lásky. Láskou k Ďurkovi zahorí nejedno srdce, no to jeho, si získa len jedna. Prelínanie bábkových postupov s činoherným herectvom v kontexte ľudového divadla, rovnako ako aj scénické stvárnenie a kostýmy vytvárajú fikciu sveta čarovných bytostí. Hudobné a tanečné výstupy v inscenácii dotvárajú celkovú ilúziu a podporujú tému lásky a spravodlivosti. A tak ako každej rozprávke, aj v tej našej zvíťazí dobro nad zlom.

Scénar a réžia: Tatiana MASNÍKOVÁ
Dramaturgia: Bibiana ŠVECOVÁ
Hudba: Ropko ŠIMKO
Kostýmy: Tatiana Masníková, Ildikó Dudorová
Scéna: Tatiana Masníková, Atilla Bocsárszky
Zvuk: Ropko ŠIMKO
Svetlá: Martin Mihok
Výroba scény: Martin Mihok, Michal Mihok, Atilla Bocsárszky

Hrajú:

ĎUROŠÍK: Róbert KOBEZDA 
STRIGA: Katalin LATÓCKI a.h.
VICIŠPÁN: Atilla BOCSÁRSZKY 
KATARÍNA: Bronislava IŠTVÁNOVÁ a.h.

 „Myslím si, že je to veľmi aktuálna téma, hlavne čo sa týka zbojníctva, zlodejstva alebo za čo by sa malo spravodlivo zaplatiť. A práve tieto základné motívy ma oslovili k rozhodnutiu napísať rozprávku Ďurošík.  Do rozprávky som  vložila aj prvky pre staršie publikum, napríklad ako – branie úplatkov, rozdávanie chudobným a ďalšie dôležité myšlienky, ktoré sú však podané humorne. To znamená, že v tejto rozprávke nie je nič napísané násilným spôsobom, všetko je brané s nadhľadom a s humorom, a myslím si, že si v nej každá veková kategória nájde to svoje. “ 

Tatiana Masníková, režisérka