Kto sa bojí zombie?

NAJBLIŽŠIE HRÁME

viď plán predstavení

Dĺžka

1:15 hod.

Pre divákov

+15

Video

kliknite tu

Christian Lollike a kolektív / KTO SA BOJÍ ZOMBIE?

Prvé uvedenie na Slovensku.

Podľa divadelnej hry cenami ovenčeného dramatika Christiana Lollikeho

„Living dead“ s použitím textov Tanji Diers & Madsa Madsena

Príbeh hry sa odohráva v zapadnutom filmovom ateliéri, v ktorom sa stretávajú traja amatérski filmári s bytostným záujmom odovzdať svetu vlastný pohľad na tak komplexný problém, akým je nútená migrácia. Neberú si servítku pred ústa, je im cudzia akákoľvek politická korektnosť. V komických, priam absurdných situáciách pátrajú po príčinách aktuálneho politického stavu, skoro až bezcitne ukazujú prstom, či sa prevteľujú do role obetí.  Zelené plátno a dávka čierneho humoru však  dotvoria svoje. 

Willkommen, bienvenue, welcome!

Ako rozpovedať príbeh ilegálnych utečencov, ktorí v honbe za svojimi životmi umierajú v Stredozemnom mori? Ako opísať paralelný svet biedy, zatiaľ čo my sme natlačení v katakombách blahobytu? Vykresliť ich ako romantických bojovníkov za dôstojnosť? Duchov? Či dokonca zombie? Dá sa ich zobraziť bez toho, aby sme sa nezamotali do sociálneho gýča a africkej samby

Réžia:  Tatiana Masníková 

Dramaturgia: Jakub Molnár

Úprava: Tatiana Masníková, Jakub Molnár

Preklad:  Adriana Čišková

Výprava:  Actores

Svetlá a Zvuk:  Martin Mihok

Grafika: OLIVIER

Foto: Jano Štovka

Naštudovanie divadelnej inscenácie podporil formou štipendia z verejných zdrojov

FOND NA PODPORU UMENIA

PARTNER PREDSTAVENIA: ESSITY s.r.o.

 

Hrajú:


Róbert Kobezda,
Attila Bocsárszky
Jana Štofaniková

Aj napriek tomu, že slovenské divadelníctvo ho doteraz neobjavilo, je meno Christian Lollike vo svete už významným pojmom. Jeho hry sa uvádzajú od Berlína cez Londýn po New York a v rodnom Dánsku bol šesťkrát nominovaný na cenu Reumert vo viacerých divadelných kategóriách. Študoval filozofiu a literatúru a scénické písanie na Dánskej umeleckej škole v divadle Aarhus Teater, kde aj neskôr pracoval ako kmeňový autor a režisér. V súčasnosti je umeleckým riaditeľom kodanského divadla Sort/Hvid, ktoré sa orientuje na politické a performatívne umenie. Je zakladajúcim členom skupiny „The Sheriff“, ktorá bojuje proti konvenčnému divadlu. Píše filmové scenáre, rozhlasové a divadelné hry, ktoré si sám inscenuje. Väčšina jeho diel je príznačná svojou politickou dikciou a sprevádzajú ich kontroverzné reakcie. Autora programovo priťahujú pálčivé problémy dneška, ktoré vo svojich hrách explicitne pomenúva – migrácia, kolonizácia, environmentálna kríza, cirkev, prostitúcia, eutanázia, bezdomovectvo – a to s presahmi lokálneho dánskeho kontextu. Vďaka tomu je držiteľom prestížnej ceny Kafkatten, ktorú udeľuje Dánska asociácia právnej ochrany osobnostiam prekračujúcim hranice bežného spôsobu uvažovania o svete a spoločenských pomeroch. Hry Christiana Lollikeho by sa dali označiť za postmoderné modelové drámy. Tzn. že nie sú založené na dramatickej situácii a rezignujú na klasickú štruktúru príbehu. Postavy nemajú ani mená (iba písmená A, B, C, D alebo čísla Prvý, Druhý, Tretí). Autor totiž vyzýva diváka k ideovej a etickej orientácii podstatne údernejším a explicitnejším spôsobom.

 

Predstavenie sa hrá bez prestávky. Vhodné pre divákov od 15 rokov. SLOVENSKÁ PREMIÉRA – 12.6.2021

KTO JE TU ZOMBIE?…

Recenziu napísala Frederika Čujová (vyštudovala divadelnú vedu a etnológiu na Vysokej škole múzických umení a Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pracuje v Divadelnom ústave.)